Ukulele dla początkujących

Rodzaje ukulele

Aby nie było zbyt prosto, wymyślono kilka rodzajów ukulele. Te najbardziej podstawowe przedstawiam poniżej.

Ukulele sopranowe

Najbardziej klasyczna wersja ukulele. Małe, zgrabne, o wysokim brzmieniu.

Może myślisz, że jest za małe, w końcu jak widzisz ludzi grających na ukulele to wygląda to czasem trochę śmiesznie.

Ale nic z tych rzeczy! Na ukulele sopranowym gra się bardzo wygodnie, spokojnie poradzi sobie z grą zarówno osoba o niewielkich, dziecięcych dłoniach, jak i ta o większych.

Ukulele koncertowe

To taka lekko powiększona wersja ukulele sopranowego. Większa po to żeby była głośniejsza i lepiej grało się na niej na koncertach. Różnica jednak jest niewielka.

Jeżeli więc planujesz grać tylko w domu, a Twoje palce nie są jakichś ponadstandardowych rozmiarów, to możesz spokojnie zostać przy ukulele sopranowym.

Ukulele tenorowe

Jeszcze większe od poprzednika. Wydobywa z siebie głośniejszy i pełniejszy ton, ale to już raczej taki instrument dla koneserów. Możesz rozważyć jego zakup gdy posiadasz już któreś z porzednich, do tego cztery gitary, bas, kolekcję płyt winylowych z własnoręcznymi autografami muzków, z których połowa już nie żyje i uważasz, że do kolekcji brakuje Ci już tylko tenorowego ukulele.

Ukulele barytonowe

Nie zdziwisz się - jest jeszcze większe. Ale to nie wszystko. To jest taka upośledzona gitara. Z jeszcze większym pudłem rezonansowym, ale jeszcze nie tak dużym jak u gitary, a strojone jest w taki sam sposób, jak cztery najcieńsze struny gitary.

Czyli takie ni pies ni wydra, nie wiadomo co i dla kogo. Jeżeli nie pałasz więc przekonaniem, że ten rodzaj ukulele jest stworzony właśnie dla Ciebie to najprawdopodobniej nie jest.