Ukulele czy gitara?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie, zastanawiając się nad zakupem instrumentu dla siebie lub dla swojego dziecka.
Ja sam byłem na początku trochę sceptyczny wobec ukulele, ale teraz dostrzegam mnóstwo zalet tego instrumentu.
Ukulele ma niewielkie rozmiary
Ukulele możesz bez problemu zabrać ze sobą na imprezę, wycieczkę lub do szkoły. Niewielkie rozmiary instrumentu sprawiają też, że szczególnie dzieciom łatwiej jest go trzymać, nie muszą kombinować jak objąć ramieniem pudło rezonansowe, jak ma to miejsce w przypadku gitary.
Oczywiście możesz kupić mniejszą gitarę, ale wówczas będzie to instrument tylko na chwilę, jak dziecko urośnie to zapewne uzna za obciach granie na dziecięcym instrumencie, ukulele natomiast jest po prostu małe i jest to całkowicie normalne.
W ostateczności też, jeżeli gra na ukulele się nie spodoba, łatwiej ten instrument przechowywać czekając na lepsze czasy, nawet do szuflady wejdzie.
Ukulele jest tanie
Inwestycja w ukulele to zdecydowanie mniejsze ryzyko niż w przypadku gitary. Już w cenie w okolicach 200zł można nabyć instrument, który będzie ładnie wyglądał i poprawnie grał.
Z kolei w przypadku gitary trzeba liczyć się z większym wydatkiem, kupno gitary z dolnej półki cenowej to większe ryzyko, że instrument nie będzie stroił, struny będą wymagać dużej siły docisku, lub będzie to instrument firmy, z której wszyscy się śmieją.
Ukulele ma bardzo przyjazny strój
To chyba największa zaleta ukulele. Dzięki temu, że struny ukulele sopranowego stroimy na dźwięki G C E A, podstawowe akordy wykorzystywane w akompaniamencie dla wielu utworów są znacznie prostsze do zagrania na ukulele niż na gitarze.
I to na prawdę spoooro prostsze.
Na przykład podczas gdy akord C-Dur na gitarze wymaga użycia trzech palców lewej ręki i to w sposób dość rozciągnięty, który zajmuje trochę czasu aby go wyćwiczyć, na ukulele jest to tylko jeden palec!.
Chwyt a-moll na gitarze wykorzystuje trzy palce, na ukulele - również tylko jeden!
Inny często potrzebny akord - F-Dur, na gitarze aby go zagrać trzeba zrobić poprzeczkę palcem wskazującym (przycisnąć nim wszystkie struny), a oprócz tego użyć jeszcze trzech palców. Na ukulele są to tylko dwa palce i to bez żadnej poprzeczki.
Dzięki temu podczas gdy nauka chwytów na gitarze może zająć parę tygodni, zanim poprawnie nauczysz się je łapać, prawidłowo dociskać i odpowiednio szybko zmieniać, na ukulele opanujesz je znacznie szybciej.
To może bardzo pozytywnie wpłynąć na motywację do nauki, trudniej się zniechęcić kiedy widzimy, że po godzinie ćwiczeń potrafimy zagrać akompaniament do prostego utworu.
Ukulele jest bezpretensjonalne
Ukulele - to brzmi zabawnie. Niby nic, ale jednak to robi różnicę. Przymierzając sie do gry na gitarze będziesz mieć inne, większe oczekiwania względem siebie. Może będziesz widzieć się w jakimś zespole, albo na scenie. A w przypadku ukulele będziesz postrzegać się bardziej jako okazjonalnego grajka, niż profesjonalnego muzyka.
Dzięki temu na luzie i bez spiny zagrasz w towarzystwie. Wielu początkujących gitarzystów ma spore opory przed zagraniem czegoś publicznie, gitara jest ponadto trudniejsza technicznie, więc łatwiej o pomyłkę czy jakiś fałsz podczas gry.
Czy z ukulele można przestawić się na gitarę?
Oczywiście, jak najbardziej tak!
Co prawda ukulele ma inny strój niż gitara, ale przestawienie się nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Można przecież z powodzeniem grać na klawiszach, flecie, gitarze czy harmonijce.
Jeżeli myślisz w przyszłości o gitarze to na ukulele z powodzeniem poznasz podstawy gry na instrumentach strunowych, odczujesz na własnej skórze co to ból palców od przyciskania strun, wypracujesz sobie ulubione schematy bicia przy grze akompaniamentów.
Jedno absolutnie nie wyklucza drugiego! Powiem nawet, że nie tyle po ukulele możesz grać na gitarze, co po prostu możesz z powodzeniem grać na obu tych instrumentach, wymieniając je w razie potrzeby.
Czy ukulele ma jakieś wady? Może się komuś nie spodobać?
Ukulele to ograniczony repertuar
To chyba jedyna "wada", jaką widzę.
Zakres dźwięków, jakie możesz wydobyć z ukulele jest znacznie mniejszy niż w przypadku gitary.
Jeżeli więc interesuje Cię tylko metal lub lekko ostrzejrze rockowe brzmienia, to ukulele może Ci nie podpasować.
Jeżeli natomiast chcesz grać łatwe melodie, kolędy na święta, prosty akompaniament do biesadnych piosenek (a nie oszukujmy się, poziom zaawansowania imprezowych śpiewaków można określić raczej jako "darcie ryja" niż The Voice of Poland), to ukulele będzie w sam raz!
Na koniec dla porządku zobacz, jakie dźwięki można zagrać na ukulele w porównaniu do gitary: